Historia s/y Kalisia

kalisias/y Kalisia

W marcu 1977 roku przedstawiciele Zarządu (Prezes, Wiceprezesi, Sekretarz) zostali przyjęci przez ówczesnego Wojewodę Kaliskiego Zbigniewa Chodyłę, który na propozycję powołania społecznego komitetu budowy jachtu zapytał: a ile to kosztuje?

Odpowiedź: 2-2,5 miliona złotych. To zamiast kłopotliwych zbiórek my wam to kupimy, byle jacht służył dobrze naszemu województwu. I już w grudniu 1977 roku ulokowano w Szczecińskiej Stoczni Jachtowej (poprzez ZDG „Ster”)- zamówienie na jacht typu „TAURUS” przekazując zaliczkę w wysokości 1,9 mln zł. Po ogłoszeniu konkursu na łamach „Ziemi Kaliskiej” i wpłynięciu wielu propozycji na nazwę jachtu Zarząd w dniu 30 stycznia 1978 roku przyjął nazwę „Kalisia” nawiązującą do zapisu na karcie Ptolemeusza sprzed XX wieków. Po uzgodnieniach ze stocznią przystąpiono do odbioru jachtu.

chrzest_01Chrzest jachtu, rok 1979. Fot. Bogdan Manikowski

Zapłacono zań 2,3 mln zł + 10% prowizji dla ZDG „Ster”. Dodaćnależy, że na apel KOZŻ odpowiedziało 67 jednostek, przekazując sumę 173.207,50 zł. Chrzest jachtu odbył się w dniu 12 maja 1979 roku. Matka chrzestna jachtu – Pani Maria Król wygłosiła stosowną formułę, pokropiła jacht szampanem i rozpoczęła jego zwiedzanie oraz próbne rejsy. A potem w przyległej do basenu „Steru” (gdzie był chrzest jachtu) „Jachtowej” w Szczecinie długo czczono to wydarzenie. Nadmienić trzeba, że dużą pomoc w ulokowaniu zamówienia na jacht w stoczni wykazał ówczesny Sekretarz Generalny PZŻ kpt. Stanisław Tolwiński, który także brał udział w chrzcie jachtu. Jacht pływał od sezonu 1979 do 1991 (z przerwą 1982- stan wojenny). W roku 1992, ze względu na kłopoty finansowe okręgu został przekazany do YKP Kalisz – innych chętnych na dalsze zagospodarowanie jachtu nie było. W okresie 12 lat pływań jacht odbył 119 rejsów przepływając 57.034 Mm. Jacht znajdował się w czynnej żegludze przez 14.687 godzin (w tym 1855 na silniku). W czasie eksploatacji jachtu przez jego pokład przewinęło się 804 żeglarzy (niektórzy parokrotnie).

chrzest_02Pierwsze, uroczyste podniesienie bandery. Fot. Bogdan Manikowski

Z rąk YKP Kalisz jacht odkupił prywatny armator, doprowadził jacht do stanu używalności, jednak nieszczęśliwy zbieg okoliczności nie pozwolił na żeglugę jachtu – przy wodowaniu jachtu przewrócił się dźwig. Zniszczeniu uległ kadłub jachtu. Jacht znowu zmienia właściciela. Nowemu właścicielowi nie udaje się również wyremontować jachtu, wystawia jacht na aukcję. 5 lipca 2013 nowym właścicielem jachtu zostaje Szkoła Żeglarstwa MORKA. W 2016 roku jacht został przekazany w darowiźnie Stowarzyszeniu Polacy Dookoła Świata.

chrzest_03Kalisia w towarzystwie Spaniela Kuby Jaworskiego, na którym startował w regatach Ostar i był najszybszym jachtem jednokadłubowym w 1980 r.    Fot. Bogdan Manikowski

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz